Wybór projektu domu – na co zwrócić uwagę

Data dodania: 30.08.2016


To, w jakim stopniu właściciel nowo powstającego domu będzie zadowolony z efektu końcowego prac budowlanych zależy od wyboru projektu architektonicznego.  Jest to równie istotne, niezależnie od tego czy inwestor decyduje się na budowę domu na podstawie gotowego projektu katalogowego, czy też wybiera współpracę z architektem, który przygotuje indywidualną koncepcję zabudowy. Na jakie aspekty projektu warto zwrócić szczególną uwagę?

Kondygnacje domu

Warto dokładnie zastanowić się nad tym jaki rodzaj zabudowy będzie w największym stopniu odpowiadał potrzebom i możliwościom. Przy pracach nad projektowaniem domów architekci mogą zaproponować jeden z następujących wariantów zabudowy: parterowy, piętrowy, z poddaszem użytkowym lub przeznaczonym do adaptacji oraz podpiwniczony.

Domy parterowe wymagają większej działki budowlanej, ale są uważane za najbardziej komfortowe. Projekty domów z poddaszem użytkowym z kolei ocenia się jako wyjątkowo energooszczędne, dzięki zwartej budowie, która zapobiega utratom ciepła i ekonomicznym funkcjonowaniem instalacji ogrzewania.

G2 TEAM

Garaż lub wiata

Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej posiadają co najmniej jeden, a zwykle dwa samochody, dlatego przy projektowaniu domów ważną kwestią jest temat garażu lub wiaty. Jeśli inwestor zdecyduje się na projekt budynku z garażem wpisanym w bryłę może oszczędzić nieco miejsca na działce. Jest to też wygodne rozwiązanie, ponieważ zapewnia płynne przejście z garażu bezpośrednio do wnętrza domu. Z kolei projektowanie domów z garażem wolnostojącym często generuje wyższe koszty wynikające z potrzeby stworzenia osobnego projektu, chociaż pozwala na zlokalizowanie garażu nieco dalej od domu, a tym samym oddalenie hałasów czy spalin.

studio projektowe architekt

Projekt domu, źródło: architekt Szczecin

Projekt domu a działka budowlana

Żeby inwestor mógł zrealizować wybrany projekt architektoniczny musi znaleźć odpowiednią działkę budowlaną. Liczy się nie tylko jej lokalizacja, ale przede wszystkim wymiary – muszą być wystarczające, aby móc swobodnie wpisać w teren usytuowanie budynku. Koniecznie trzeba też sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa warunki techniczne domu, który może powstać na wybranym terenie. W przypadku braku MPZP należy złożyć wniosek o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Projekt domu musi spełniać więc zarówno wytyczne warunków zabudowy działki, ale też odpowiadać jej wymiarom zgodnie z wymaganiami technicznymi prawa budowlanego.

Nowe domy w Kołobrzegu

Powierzchnia użytkowa

Jedną z pierwszych cech nieruchomości, jaką na etapie projektowania domów bierze pod uwagę przyszły inwestor jest jej powierzchnia użytkowa, czyli część powierzchni kondygnacji netto budynku, która odpowiada celom i przeznaczeniu (mówi o tym norma PN-ISO 9836:1997). Do powierzchni nie wlicza się listew przypodłogowych czy progów, natomiast wliczane są takie elementy, które nadają się do demontażu, a więc między innymi ścianki działowe.

Koszt realizacji projektu

Budowa i projektowanie domów to także ogromne koszty, dlatego warto dokładnie przekalkulować ile właściciel przyszłej nieruchomości jest w stanie zainwestować w cały proces. Kwota, którą należy kierować się przy podejmowaniu decyzji to doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego lub stanu deweloperskiego.

Apartamenty deweloper Kołobrzeg

Inwestowanie nad morzem

Apartamenty Zatoka Pucka

mercedes sl bodykit