Jak wygląda projekt domu w stylu amerykańskim?

Data dodania: 30.08.2016


Budownictwo zza oceanu coraz częściej wkrada się na nasze podwórka. Inwestorzy w Polsce chętnie czerpią inspiracje, zarówno w drobnych elementach budowy domów, jak i trendach aranżacji wnętrz. Ale nie brakuje zainteresowanych budową domów zaprojektowanych w stylu amerykańskim – czym charakteryzują się takie konstrukcje i kiedy warto postawić na projekt domu nawiązujący do amerykańskiego przedmieścia?

Styl konstrukcji

Co ciekawe, mówiąc o projektowaniu domów w stylu amerykańskim trudno wskazać jeden konkretny kierunek, jeśli chodzi o wygląd i estetykę takich konstrukcji. Dom w stylu amerykańskim może przypominać zarówno wiejską chatkę na obrzeżach lasu, rezydencję w stylu kolonialnym jak i dom zaprojektowany w stylistyce wiktoriańskiej. Elementem wspólnym dla wszystkich tych wariantów domów w stylu amerykańskim jest charakterystyczny rozkład przestrzeni i rodzaj zabudowy.

Nieregularna bryła i urozmaicony dach

Cechą, która już na pierwszy rzut oka pozwala odróżnić projekty domów amerykańskich od jakichkolwiek innych konstrukcji to niezwykle urozmaicona bryła budynku. W przeciwieństwie do trendu projektowana domów nowoczesnych, popularnego w Europie, gdzie główny akcent stawia się na zwartą i prostą bryłę, tutaj mamy do czynienia z całkowitym przeciwieństwem takich koncepcji.

Domy w stylu amerykańskim najczęściej nie są podpiwniczone, za to przestrzeń do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów gospodaruje się w schowkach czy spiżarkach wewnątrz budynku.

Dach takiego domu ma zazwyczaj dość skomplikowaną budowę – nie tylko jeśli chodzi o jego kształt, ale również obecność dodatkowych elementów konstrukcji dachu, takich jak alkierze, lukarny czy wykusze.

projektowanie domow

Urozmaicona budowa dachu z wieloma elementami wzbogacającymi bryłę budynku

Układ pomieszczeń

Zdecydowanie inny jest też typowy rozkład pomieszczeń w przypadku projektowania domów w stylu amerykańskim. Jednym z charakterystycznych rozwiązań jest wejście do domu również od strony ogrodu, które często pozwala na przejście bezpośrednio do kuchni czy jadalni.

Inwestycje nad morzem Kołobrzeg

Obowiązkowa weranda

Wystarczy włączyć pierwszy z brzegu amerykański film lub serial, żeby zobaczyć obowiązkowy element, jaki powinien być uwzględniony przy projektowaniu domów w stylu amerykańskim. Chodzi oczywiście o werandę, czyli rodzaj zadaszonej przestrzeni przed wejściem do domu. Dzięki wydzieleniu takiego miejsca właściciel domu zyskuje dodatkową przestrzeń do wypoczynku, choć trzeba przyznać, że w warunkach polskich wciąż jest to rzadko spotykane rozwiązanie.

Deweloper Kołobrzeg

Nie dla każdego

Projektowanie domów w stylu amerykańskim wiąże się niestety z wyższymi kosztami w fazie realizacji inwestycji. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki zabudowy i konstrukcji domu, która wymaga zdecydowanie większych nakładów na materiały budowlane o wyższej wytrzymałości. Z kolei nieregularna bryła przekłada się na mniejszą termoizolację domu i niższą energooszczędność, o czym również trzeba pamiętać na etapie projektowania domu.

Decydując się na realizację marzenia o własnym domu nie warto iść na kompromisy, o ile oczywiście nie istnieją poważne techniczne ograniczenia, które stanęłyby na przeszkodzie. Projektowanie domów najlepiej powierzyć architektom, którzy mają podobną wizję powstającego budynku, co przełoży się na możliwie najwierniejsze odwzorowanie życzeń klienta i budowę idealnego domu.

Mieszkania na sprzedaż Kołobrzeg

Sprzedaż apartamentów rejon Kołobrzeg

Urządzanie apartamentu nad morzem