Nowoczesny dom, czyli jaki projekt wybrać

Data dodania: 30.08.2016


Wybór projektu domu to kwestia niezwykle indywidualna – każdy inwestor ma w głowie mniej lub bardziej konkretną wizję tego, jak ma wyglądać jego przyszłe lokum. Obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszą się usługi architektów, którzy oferują projektowanie domów w stylu nowoczesnym. Dom nowoczesny to nie tylko konstrukcja o określonej estetyce, ale też oparta na sprawdzonych, choć innowacyjnych rozwiązaniach technicznych.

Zabudowa z poddaszem użytkowym

Jedną z pierwszych kwestii przy pracach nad projektowaniem domów jest decyzja o rodzaju zabudowy. Jeśli chodzi o aktualne tendencje i dominujące trendy zdecydowanie największą popularnością cieszą się domy parterowe z poddaszem użytkowym. Zgodnie z polskimi normami budowlanymi w większości przypadków przyjmuje się, że są to domy o 1,5 kondygnacji (warto zwrócić na to uwagę przy poszukiwaniu działki budowlanej, gdzie w warunkach zabudowy są określone dopuszczalne ilości kondygnacji realizowanego projektu).

Zwarta konstrukcja

Nowoczesne domy są projektowane najczęściej w taki sposób, aby bryła budynku była zwarta i miała jak najmniej punktów, w których może dochodzić do utraty ciepła, czyli tak zwanych mostków termicznych. Właśnie z uwagi na to tak powszechnie spotykamy się z projektowaniem domów o konstrukcji piętrowej. Domy piętrowe, dzięki mniejszej powierzchni przegród zewnętrznych w stosunku do ogólnej kubatury budynku zapewniają mniejsze utraty ciepła, a to przekłada się już na wymierne oszczędności.

Minimalistyczna elewacja

Projektowanie domów w stylu nowoczesnym zakłada w dużym skrócie minimalistyczne i funkcjonalne podejście do architektury. Dlatego fasada takich budynków zazwyczaj jest pozbawiona jakichkolwiek ornamentów czy elementów dekoracyjnych. Elewacja najczęściej wykończona jest w ograniczonej palecie kolorystycznej, ewentualnie z elementami drewna, które nadają nowoczesnego charakteru całej fasadzie budynku.

Domy Kołobrzeg

Funkcjonalna i ergonomiczna przestrzeń

Dom nowoczesny to jednak przede wszystkim funkcjonalna przestrzeń do codziennego życia wszystkich mieszkańców. Dużo uwagi poświęca się takiemu projektowaniu domów, aby w sposób optymalny wykorzystać przestrzeń we wnętrzu. Jednym z najchętniej adaptowanych w domach trendem nowoczesnej architektury wnętrz jest koncepcja open space, czyli otwartych przestrzeni, w miejsce ograniczonych pomieszczeń.

Nadbałtyckie nieruchomości

Energooszczędna automatyka domowa

Jednym z coraz częściej pojawiających się życzeń inwestorów w procesie projektowania domów jest uwzględnienie w koncepcji elementów automatyki domowej. Tego typu urządzenia pozwalają zamienić tradycyjny budynek w nowoczesny, inteligentny dom. Do udogodnień związanych z funkcjonowaniem urządzeń inteligentnych należą między innymi zoptymalizowane ustawienia instalacji ogrzewania, oświetlenia czy systemów alarmowych.

Nieruchomości nad morzem Kołobrzeg

Inwestuj w Kołobrzegu

Wielopiły

Autofolierung NRW